Nemáte hernú konzolu, ale maximálne počítač, s ktorého parametrami si však moc nových herných titulov nezahráte? V takom prípade ešte nie ste odsúdení na život bez videohier. Aj na priemernom počítači si dokážete zahrať obrovské množstvo hier a vlastne zmeniť vaše zariadenie na jeden bohatý herný kabinet, v ktorom si zahráte takmer všetky legendárne videohry. Dá sa to a je to reálne vďaka takzvaným emulátorom.
Emulátory sú programy, ktoré dokážu „emulovať“, teda v mnohých prípadoch dosť vierohodne napodobniť systém konkrétnej hernej konzoly. Pokiaľ si ale teraz myslíte, že takto ľahko sa dajú emulovať konzoly ako PS5, PS4, Xbox Series či Xbox One, to vás bohužiaľ sklamem. Tieto herné systémy by bolo emulovať príliš náročné a potrebovali by ste k tomu hardvér s parametrami, ktoré snáď ešte ani nie sú k dispozícii. Najnovšie a najvýkonnejšie konzoly, ku ktorým existuje emulátor, sú Xbox 360 (Xenia) a PS3 (RPCS3). Aj v tomto prípade ale nejde zrovna o najpopulárnejšie či najfunkčnejšie emulátory- nejde práve o programy, ktoré by som z hľadiska funkcionality a celkového zážitku z hrania odporúčal.
Zahrajte si legendárne tituly pre Playstation
Veľmi solídny softvér je PPSSPP, cez ktorý si môžete zahrať hry pre PSP (Playstation Portable) a dá sa povedať, že väčšina hier cez tento program beží skutočne slušne a na nerozoznanie od originálu (hoci záleží aj na tom, aké parametre má váš počítač). Populárny je takisto program PCSX2, ktorý pomerne dobre emuluje hry pre PS2 (Playstation 2), hoci treba sa s ním trochu pohrať, aby ste dosiahli hrateľný výkon. Najjednoduchší z tejto kategórie je softvér ePSXe– ktorý emuluje hry pre PSX (Playstation 1), na dnešnom priemernom (aj trochu podpriemernom) počítači by ste si drvivú väčšinu hier mali zahrať bez problémov a vo vyššej kvalite rozlíšenia, než na akú ste boli zvyknutí na originálnej konzole.
Nintendo Gamecube /Wii a Sega Dreamcast
Na tieto herné systémy existujú populárne a funkčné emulátory- Dolphin pre Nintendo Gamecube a Wii a Redream pre Segu Dreamcast. Ideálne pre fanúšikov hier z rokov cca 2000 – 2006.
Pre skutočných retro nadšencov existujú programy ako VirtuaNES, FCEUX, RockNES,… pre 8 – bitové nintendové hry ako napr. Super Mario Bros, Contra, Tetris, atď. Pre emuláciu 16 – bitových hier z 90 – tych rokov sú to potom programy ako Kega Fusion (Sega Genesis) či SNES9x a bsnes (Super Nintendo).